Ne vjerujem da postoje. A istovremeno i vjerujem da postoje. Šrodingerovi dijasporci. Ne vjerujem u kontekstu da je moguće da neko ima neki neuspjeh u životu i onda mjesto da se sauliše i pregrupiše, napadne s drugog boka, ali ovaj put s više iskustva, kaže e odoh se ja javiti nekom opskurnom portalu i ispričati svoju životnu priču kako sam ispao glup. Onda dok čitaš tu priču, pa kontaš ako je ovako ispao glup (uzimajući u obzir da smo svi nekad oko nečeg ispali glupi) onda je sasvim moguće i da je paglu do te mjere da će ovo sve ispričati javnosti.
Neki dan čitam o nakom liku kako kuka jer živi u nekoj sobi negdje u Minkenu ili gdje već i plaća koliko već plaća. I sad on nako kmeči, njemu teško bla bla, ima cimere i šta ja znam. Mislim radi lik nekakav bezveze poso i sad konta da će imati kuću od 400 kvadrata ili šta već. Jasno je meni da je smještaj na Zapadu u većim gradovima popriličan problem i da nije jednostavno naći nešto. Al kralju… Pa ako ne ide, nije to to, sjedi u autobus, na avion i eto te ćiku. Šta, otišo, probo, nije išlo. Nije kraj svijeta. Nek si probo, to je najbitnije. On kukumače nešto, snima se još lik ba, živi u teškim uslovima fol.
Onaj drugi levat kupio auto od €80k i kako je kriza, smanjio mu se obim posla i sad kae nema para da to sve otplaćuje i da još živi pride. Kmeči, nema para za kirije, ma kamen bi zaplako. I nije ga stid pisati javno o tom, hej! Živiš u gradu koji ima odličan javni prijevoz, al baš, nemaš riješeno stambeno pitanje i odeš i kupiš auto od 80k. I ko da gledam, sutra će pisati kako su banke glavni krivci za sve, guraju ljude u dugove i tako to. Idi spavaj u autu od 80k. Pa onaj moj lik doktor ovdje, ode na tramvaj i ćiku. Doktor ba, nea auto nikako, kamol od 80k.
Ja mislim da su to u konačnici isti oni likovi koji kad su odlazili iz države, pa eto kae ja odoh. Niko ništa. A on opet idem ja. Opet niko ništa. Mislim očekivano, ljudi su ba preokupirani svojim životima, šta ikog briga što neki Tmujo ode u bijeli svijet raditi. Onda on zovne televizijsku ekipu na autobusku stanicu da ga ispraćaju i snimaju, on ode. Idi više, šta nas daviš.
Mislim nije ni da nešto osuđujem, samo ne kontam. Ne bih kuko familiji da me pitaju, kamol išo tamo okolo i pričo ko da me neko na nišanu drži. Samo ovdje na blogu. 😀